Anasayfa Tenisin Tarihçesi
Tenisin Tarihçesi PDF Yazdır E-posta

Günümüzün en yaygın sporlarından biri olan tenisin ilginç bir tarihçesi vardır. Bugün teniste kullanılan birçok deyimin kökenini çok az kişi bilir. Öyle ki tenisin hangi ülkede doğduğu bile tartışma konusudur.

1870'te bugünkü tenise benzeyen sadece bir oyun vardı. İsmi 'Tenis' idi. Bu spor Fransızların 'Le jeu De Palime' dedikleri oyundu. Bu oyunu bugünkü tenisten ayırt edebilmek için İngilizler 'REAL TENNIS' Avusturyalılar 'ROYAL TENNIS' Amerikalılar da 'COURT TENNIS' diyorlar.

Bu iki sporun isimlerinden ve benzerliklerinden birbirine çok yakın oldukları anlaşılıyor. Örneğin her iki oyunda da bir file üzerinden top bir raketle karşı tarafa atılır ve top sadece bir kere yere değdikten sonra geriye gönderilir. İki servis hakkı vardır ve günümüzdeki teniste de eski oyun puan sistemi uygulanır. (15-0,30-0 vs)

Bazı tarihçilere göre tenis ilk olarak İngiltere'de ortaya çıktı. 1874 yılında İngiliz Subayı Wingfield tarafından bulundu. Bu yeni oyuna SPHAIRTRIKE adı verildi. Sonraları çim alanda oynanmaya başlanan bu spora LAWN TENIS kısaca TENİS denildi.

19. yüzyılın sonlarında yüksek seviyeden insanlar zamanlarını daha hareketli geçirmek istiyorlardı. Hafta sonunda bahçedeki partilerde kriket oyunu çok popüler olmuştu. Fakat bazıları öğleden sonralarını daha aktif geçirmek istiyorlardı. O zamanlarda kriket oyunu yaz sporlarının en ilgi göreniydi. Nedeni bahçede oynanan tek oyun olmasıydı.

Herhangi bir oyunda iki cinsten kişilerin katılması Viktorianlar için bir araya gelmek büyük bir etkendi.

Raket ve topları kapsayan oyunlar çoktan beri vardı. Gerçek tenis 8. Henry zamanında çok popülerdi. Kralların oynadıkları kortlar hala Hamton Court'ta durmakta ve bugün halk tarafından ziyaret edilebilmektedir. Bir deyişe göre Henry bu oyunu 14. yüzyılda Fransız monarklarından almıştır.

Gerçek tenis uzun ve beton sahada oynanır, kortun ortasından bir net geçirilirdi. O zamanki tenis şimdi oynadığımız tenisten çok farklıydı. Topun yere vuruş sayısı sayılmaz ve top yerde istediği kadar yuvarlanırdı. Kurallar ise çok karışıktı.

Modern tenisin tarihçesi 1850 senelerinde 'India Rubber' topun icadı ile başlıyor. Çimen Tenis'inin yayılmasının diğer önemli bir nedeni ise 1830 yıllarında, İngiltere'de, Edwin Budding adındaki bir şahısın çim biçme makinesini geliştirmesi ile oldu.

 

Web Danışmanı: Aytuğ AKAR
SiteMap - SiteHaritası 1 - 2